2007. október 17., szerda
Rántott karfiol
Posted by
zsúrkenyér
at
10/17/2007
0
comments
Labels: karfiol, krumpli, liszt, petrezselyem, tojás, zsemlemorzsa
2007. október 11., csütörtök
Menza
Kedves Mindenki!
Fűszeres Eszter közétkeztetéssel kapcsolatos bejegyzése meglehetősen nagy vitát kavart:)A téma régóta az utcán hever,mi is naponta szembesülünk az ebből eredő élményekkel.
Gyermekeink meglehetősen tájékozottak az ételeket illetően,de háromból legalább egyszer gondot okoz az ételek utólagos beazonosítása.Nem név szerint,mert természetesen nem várható el egy hétévestől,hogy rájöjjön,hogy ő éppen Budapest módra készített valamit evett,de ha mondjuk a piros levesről,amiben "voltak olyan kis gombócok vagy nokedlik meg sárgarépa",a menülistáról derül ki,hogy borsóleves,az gáz.
Az aranygaluska vaníliasodóval egy rémálom,utána két nap hasmenés garantált.Nem ételmérgezés,szó se róla,csak nem bírja a gyermek gyomra.
Az érdekes összeállítások inkább csak nevetségesek,mint az ebédre adott tejberizs után a Túró Rudi uzsonnára...
A már említett vita során megtudhattunk egy nagyon fontos adatot,nevezetesen az alapanyagvásárlásra fordítható összeget.
Őszintén szólva engem mellbevágott az összeg:400 ,nem tévedés,négyszáz HUF áll rendelkezésre egy gyermek egynapi kosztjának alapanyagára.Tízórai,ebéd,uzsonna.
Ezúton szeretnék meghirdetni egy vetélkedőt,vagyis inkább egy kísérletsorozatot,nem konkurrenciát állítva természetesen a méltán népszerű VKF!-nek.
A téma a fentiek alapján mi is lehetne más,mint a menza!
Mindannyiunknak vannak emlékei ,tapasztalatai különféle menzákkal kapcsolatban,legyen szó óvodai ,iskolai vagy hadseregbeli vagy munkahelyi kajáldákról.
Bizonyára sok embernek volt/van lehetősége összehasonlítani különféle szolgáltatókat,esetleg más országokban tapasztaltakat.
Akinek van kedve,próbáljon meg négy főre ezerhatszáz forintból kétfogásos ebédet/ebédeket készíteni!
Pontosítok:a tízórai és az uzsonna becsült anyagárát ,ami tapasztalataim szerint nem haladhatja meg a hatvan forintot,vonjuk le.
A menu így négy főre 1360 HUF.
Legyen két fogás,de nem kötelező a leves-főétel,ennyire nem vagyok szigorú:)
Az előétel-főétel,egytálétel-desszert,leves-tészta páros is mehet természetesen.Ennyi pénzből -gondolom-az egyszerűbb speciális menük is kihozhatók.
Gondolok itt vallási,vegetariánus/vegán ételsorokra,illetve különféle élelmiszerintoleranciákra,tej vagy gluténérzékenységre,vagy bármi egyébre.
Sőt,a speciális menükért kifejezetten hálás lennék,mert a tárgykörben nagyon nem vagyok járatos.
Lehetnek napi vagy heti menük,ha úgy egyszerűbb a pénzzel sakkozni,csak ne menjenek túl ezen a limiten.
A pályamunkákhoz lehetőség szerint kérném a valós,vagy becsült költségvetést is csatolni.
A pályamunkákat a zsurkenyer kukac gmail pont com címre várom,november tizennyolcadikáig.Az összesítést a következő héten itt közzéteszem.
Annyit szeretnék elmondani még ezzel kapcsolatban,hogy nem,nem dolgozom ilyen területen,még csak hasonlón sem.Csupán igénybe vesszük a szolgáltatást,mert nincs más lehetőség.(Nálunk sem lehet például az oviba kaját bevinni.)
Csak gondolatébresztőnek szánom ezt a megmozdulást,hátha segít valamit...
A részvételi feltételek megegyeznek a VKF!-el,akinek nincs blogja,itt szívesen közzéteszem a pályaművét,ha szeretné.
Posted by
zsúrkenyér
at
10/11/2007
15
comments
Labels: szöveg
2007. október 10., szerda
Tőkehalfilé fűszervajjal,zöldségekkel
Nem mondhatnám,hogy nagy halevők lennénk,de néha azért előfordul.Élő halat sose veszünk,mert nincs aki kivégezné a világból,és akkor még konyhakésszé is kellene tenni,meg szálkás is,meg különben is,hal.
Elég sokáig a halat Iglo kapitány képviselte,de arról már leszoktunk a tudatos fogyasztás jegyében.És még a fish & chips,amit szeretünk,és nem is túl bonyolult.
Hétvége alkalmából a gyermekek vetették fel,hogy akár lehetne is valami halszerű,mert az ovimenzán állítólag harcsa volt,és az mennyire jó.
Vannak ugyan kétségeim az ovimenzával kapcsolatban,de a gyermek szava döntött.Vásároltam tőkehalfilét,és abból próbáltam valami egyszerűt kihozni.
A panírozást elvetettem ,mert előtte egy-két nappal volt rántott karfiol,különben is minél egyszerűbben szerettem volna elkészíteni,így maradt a tepsiben,hirtelen sütés.
Hogy ki ne száradjon,bőségesen alkalmaztam fűszervajat.
Jó is lett,alighanem ismételni kell hamarosan:)
Amiből:
-1 kg fagyasztott tőkehalfilé (kb.8-10 darab)
-120-150 gr vaj
-kis csokor petrezselyem
-kis csokor kapor
-egy citrom lereszelt héja
-bors
-pár csepp citromlé
Köret:
-2 nagyobb sárgarépa
-400-500 gr zöldborsó
-30-40 gr vaj
-krumpli
Ahogyan:
A halat kiolvasztottam,mert elég vastag jégkéreg volt rajta,azalatt a rövid idő alatt,ameddig sütni akartam,meg se olvadt volna valószínűleg...
A fűszervajhoz a zöldeket finomra aprítottam,összekeverem a lágy vajjal,a citrom héját belereszeltem,és törtem bele sok borsot.Sót direkt nem,mert azt gondoltam,a tengeri hal elég sós magában is.
Kiolajozott tepsibe fektettem a halakat,és vastagon rákentem a vajat.Nedves sütőpapírral lazán lefedve félretettem ,mert ezt csak az utolsó pillanatban akartam megsütni.
A körethez a sárgarépát kockákra vágom,bő sós vízben elkezdem főzni.Ha félig kész,mellészórom a borsót is.Ha kész,hideg vízbe szedem,félreteszem.
Ebéd előtt a sütőt előmelegítem 220°C-ra,és 12-13 percre bedugom a halat.(Gondolom ennyi elég,most 15 perc volt,és kicsit soknak bizonyult.)
Közben a kockára vágott krumplit megsütöm ,és a zöldségeket kevés vajon átforgattam.
És színes is,meg jó is:)
Posted by
zsúrkenyér
at
10/10/2007
0
comments
Labels: borsó, hal, kapor, krumpli, petrezselyem, sárgarépa, vaj
2007. október 9., kedd
Eredményhirdetés
Kedves Mindenki!
Az Estiiskola főzővetélkedőjén megtörtént az első forduló eredményhirdetése.
Nem kerültem a díjazottak közé,de a fotót megdícsérték,a párom ügyes volt!
Ezúton gratulálok Eszternek,és az összes többi díjazottnak !A verseny folytatódik,tessék résztvenni!
A fotó a port.hu-ról származik,köszi.
(Szőke András a Roncsfilmben)
Posted by
zsúrkenyér
at
10/09/2007
3
comments
Labels: estiiskola, szöveg
2007. október 8., hétfő
Szolgálati közlemény
Kedves Mindenki!
Az Estiiskolán lezárult a receptverseny első fordulója.Fekerült az értékelés,Bede Róbert dícsér meg mindannyiunkat.De tényleg!:)
Hamarosan eredményt is hirdetnek.Nézzétek meg!
(A képért köszönet a TVPaprikának.)
Posted by
zsúrkenyér
at
10/08/2007
0
comments
Labels: estiiskola, szöveg
2007. október 5., péntek
Paradicsomszósz grillezett zöldségekkel
Valaha régen,amikor még tudatlanok voltunk,vásároltunk időnként üveges Bertolli tésztaszószokat.Ezek közül legnépszerűbb a sült zöldséges változat volt.
Most már felvilágosultak vagyunk ,és nem vásárolunk iparilag finomított élelmiszert,ezért megpróbáltam rekonstruálni,illetve ha nem sikerül,akkor egy egészen újat alkotni azonos néven.
Jó lett,mégha kicsit hajazott is egy ratatouille-re :)
Kicsit időigényesebb lett,mint elsőre gondoltam,mert elég sokáig kellett főzni ,hogy ne lógjon ki belőle semmi,és sima,harmonikus ízű legyen.
A gyermekeknek is ízlett,így teljes a siker:)
Amiből:
-1 kis padlizsán
-1 kis cukkini
-1 közepes paprika
-3-4 szem érett paradicsom
-1 közepes fej hagyma
-6-8 dl paradicsompüré
-3-4 gerezd fokhagyma
-só,bors,bazsalikom
-evoo
Ahogyan:
A padlizsánt és a cukkinit kb 1x1 cm-es hasábokra vágom,a padlizsáncsíkokat enyhén besózom,és néhány percig békén hagyom.Aztán papírtörlőn leitatom a fekete cseppeket.
A parikát kimagozom,csumáját kiszedem,vékonyan felcsíkozom.Egy nehéz serpenyőbe kevés olajat öntök,füstölésig melegítem,rádobom az előkészített zöldségeket,sózom,bőven borsozom,és néhány perc alatt dobálva,rázogatva megsütöm.Kb. ilyenre:
Közben egy lábosban kevés olajon megfuttatom a finomra vágott hagymát,rányomom a fokhagymát,és beleteszem a cikkekre vágott,hámozott paradicsomot.Mire azöldségek megsülnek,a paradicsom is enged levet,beleszórom a sült zöldségeket,és felöntöm paradicsomlével/pürével.
Néhány levél bazsalikom is kerül bele ilyenkor,aztán lassú tűzön főzöm,amíg be nem sűrűsödik,és azt nem gondolom hogy jó.
Első alkalommal a zöldségek még szinte érintetlenek voltak,úgy se volt rossz,de még jobb,ha addig fő,amíg a hagyma és a padlizsán szinte teljesen szétfő.
Ehető sajt nélkül,vagy parmezánnal,vagy valami kevésbé markáns sajttal is.Próbáltuk lengyel trappistával is,és ízlett:)
Posted by
zsúrkenyér
at
10/05/2007
0
comments
Labels: bazsalikom, cukkini, evoo, fokhagyma, hagyma, padlizsán, paprika, paradicsom, tészta
VKF IX. Szívvel,lélekkel.
Kedves Mindenki!
Sajnos a legutóbbi VKF fordulóban nem sikerült résztvenni időhiány miatt.
Dibbuknál olvasható az összefoglaló.
Nézzétek,olvassátok!
Posted by
zsúrkenyér
at
10/05/2007
0
comments
2007. október 4., csütörtök
Sóska,puska,sültkrumpli
Vagyis inkább sóska,tojás,sültkrumpli:)

Posted by
zsúrkenyér
at
10/04/2007
0
comments
Labels: gyors ebéd, krumpli, sóska, tejföl, tojás
2007. október 1., hétfő
Szolgálati közlemény
Kedves Mindenki!
Az Estiiskolán meghirdetett főző, illetve receptküldő vetélkedő első fordulója lezárult,a zsűri döntésre jutott.Deviszont!
Közönségdíjat is osztanak,amelyre mától egy héten át lehet szavazni.
Szőke András mondja el,amit tudni kell erről,itt.
Nézzétek,olvassátok,szavazzatok!
(Csak zárójelben jegyzem meg,hogy én a pezsgős csirkével neveztem...)
Posted by
zsúrkenyér
at
10/01/2007
0
comments
Labels: estiiskola, szöveg
