A következő címkéjű bejegyzések mutatása: krumpli. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: krumpli. Összes bejegyzés megjelenítése

2009. március 1., vasárnap

VKF 23 Leves,melyben zeller meg nemes gerezdek keverednek

Alighanem a címmel ki is merült eszperente tehetségem,hiába ígért plusz pontokat Grenadine az elbíráláskor.

A feladvány enélkül is adott gondolkodnivalót,és azt kellett észrevennem,hogy meglehetősen kevés olajos mag fogy a mi konyhánkban.Ételben legalábbis.

Sütiben még csak csak,bár a dió-mák-mandula szentháromságon ott sem nagyon lépünk túl.Na jó,még a kókusz időnként.

Elsődleges jelöltem most is a bejgli volt,de inkább a fent említett leves mellett döntöttem.

Maga a leves nem egy nagy durranás,talán már szerepelt is,hiszen gyakori vendég az asztalon.Golyólevesként még a rendkívül finnyás leányzó is hajlandó megenni.Akárhogy is,a levesgyöngyök gyártóinak nagyon hálásak lehetünk,mert a golyóval tényleg szinte bármilyen zöldséglevest (legalábbis a krémleveseket) el lehet adni a gyerekeknek...

Visszatérve a zellerleveshez:

Már régóta motoszkált bennem,hogy a zeller édes/földes ízéhez mit lehetne párosítani.Mivel a leves fűszerezése általában nagyon visszafogott,a borson kívül csak egy egész kevés szerecsendióval szoktam megijeszteni,a zeller dominál.

A szalonnachips bejött,de aztán nemrég diót pirítottam valamihez,és az illatról azonnal eszembe jutott a leves. A próba hamarosan megtörtént,és fényes sikert aratott.

Ugyan csak kiegészítője a levesnek,de így együtt nagyon jók!

Tévedtem,mégsem írtam még zellerkrémet,úgyhogy most !

Amiből:

-1 jó nagy,férfiökölnyi zeller
-2 db kisebb krumli
-50 gr vaj
-frissen őrölt bors,só
-lehelletnyi szerecsendió
-húsleves
-tejszín

Ahogyan:

A vajon párolom kicsit a feldarabolt krumplit és zellert,sózom,borsozom.Pár perc után felöntöm húslevessel,akkor reszelek bele egy pici szerecsendiót.

12-15 perc alatt puhára főzöm.Ha teljesen puha,a tűzről levéve botmixerrel pürésítem.Ha túl sűrű,kevés vízzel higítom,szükség szerint utánízesítem.Újraforralom,és és belekeverem a tejszínt.Azzal már nem forralom,hogy homogén maradjon.

A diót durvára vágom és szárazon,serpenyőben állandóan rázogatva megpirítom.Ha már kész ,azonnal átöntöm egy nagy,nehéz hideg cseréptányérba,mert képes önmagában is megégni...

Tálaláskor a leves tetejére bőven szórok belőle,és még pár csepp extra szűz olívaolajat csorgatok rá.

Nagyon jó...


2008. november 9., vasárnap

Kelbimbóleves

Mert itt az ősz , mégha ez nem is látszik egyáltalán se. De van kelbimbó.Ő se az a kimondott gyermekbarát zöldség,- akkorsem, ha ilyen szépeket is írt róla C&V- én sem emlékszem,hogy nagyon rajongtam volna érte.Aztán már majdnem felnőttként volt valami félresikerült találkozásunk,ez újabb évekre visszavetette a kibontakozó kapcsolatot.

De ahogy öregszem,megkedveltem ezt a zöldséget is.És nem csak sok hús mellé!

Bár vajon párolva köretnek sem rossz...

De az is igaz,hogy a mi gyermekeink szerint egyetlen lehetséges fogyasztási formája a nyersen elrágás:)

Legalább megkóstolták...

Jó volt úgy is,de én inkább levest főztem belőle,gyors,tartalmas zöldséglevest.Aki úgy véli,hogy némiképp hasonlít a frankfurti leveshez,nem téved nagyot,bár nem ez volt a cél,de ahogy a már szakállas viccből elhíresült suszter mondta: Így se rossz!

Amiből:

-500 gr kelbimbó
-1 nagy szál póréhagyma
-1-1 szál sárgarépa és petrezselyem
-1 kisebb zellergumó fele
-2-3 db krumpli
-8-10 cm jóféle füstölt kolbász
~50 gr vaj
-1 pohár tejföl
-húsleves a felöntéshez
-só,bors,majoranna

Ahogyan:

Mivel gyors ebéd volt,a lehető legegyszerűbben készült. A zöldségeket nagyjából egyformára daraboltam,a póréhagymát kb. centis karikákra,hogy ne főjön szét. A kelbimbókat max. félbe, a kolbászt vékony karikákra.

A vajon az összes zöldséget a kolbásszal együtt rövid ideig pirítottam/pároltam,sózás borsozás után felöntöttem a húslevessel. Kapott egy kevés majorannát, és mintegy negyed óra alatt megfőztem.

Amint jónak gondoltam ,behabartam tejföllel,még egy-két percig forraltam,és kész is volt.

Mi tagadás,tényleg emlékeztetett a frankfurti levesre....

2008. november 2., vasárnap

VKF 20. Gulyás

"Száműzték a levest a mesékből.Összegyűltek a gyerekek,és száműzték.Egyvalaki kelhetett volna csak a védelmére,egy "Bajszos" nevű magyar gyerek,de az éppen aludt.

Hát,most hova menjen a leves? Kifele! Takarodj!... kis híja,hogy ki nem lökdösték. Csak tekingetett szegény feje segélyt kérően erre meg arra. Az óramutatónak sem kellett. A papagájnak se. A papagáj ellensége a levesnek.De a levesbe mártogatott kenyeret , azt persze szereti. A cukrosat?-kérdezték a gyerekinkvizítorok. Ha mártogatni lehetne! Az még megmenthette volna a tányérjaikból és meséikből örökre száműzött levest. Mártogatni azonban tilos. Jól nevelt gyerek nem mártogat. Csurog a papagáj. A tejeskávéba vagy kakaóba mártott édeskenyérből több van a tollain, mint a csőrében. És a rúdon. Azon a félszigeten,ami egybeköti a fallal.

Világrészek háborúja ez. Minden földrész gyerekei a levesestányérok tartalma ellen. Látni sem akarják. Fintorognak,összehúzzák a szemöldöküket, behunyják a szemüket, összeszorítják a szájukat, elfordítják a fejüket. A szagát se állják. Ígéretek. Minden hiába. Kirándulások . Az is hiába. Új játékok. Hiába. Erőszakkal. Csak így megy, és még fújni is kell, hogy kihűljön , forró , forró , nem kell a tányérba a levesbe még így is nagy könnycseppek hulltak.

Pedig milyen finom is a leves! És hiába esküdöztünk annyit gyerekkorunkban, hogy soha, lassacskán megbékültünk vele. Bár nem teljesen. Kelletlenül, lelkiismeretfurdalással, talán csak mire megkopaszodunk, hiszen annyiszor állt égnek a hajunk a levesestányér előtt valaha. Igen , csak félig békültünk meg vele, és megvetjük magunkat, hogy idővel olyan "levesesek " lettünk, úgy vonzódunk már a leveshez.

Ki ne tudná elmondani, mi okból szegte meg gyerekkori esküvéseit és ígéreteit, és kezdte végül is kanalazni a levest, mintha a hajánál fogva húznák, mint mikor angyalhaj, csurgatott tojás van benne? Szükség vagy élvezet? Mi volt az oka? Az, hogy saját jószántából tette? Hogy először élhetett a szabadsággal? Biztos csak az, hogy a leves ellen valaha annyit kapálózó gyerek , egyszer Párizsban , már ifjúként szimatolni kezdett: illatos gőz áradt a fületlen csészéből, amely pereméig volt hagymalevessel.

Haha,de csak ezt az egyet!...-határozta el konokan, és kicsit bohémnek érezte magát, noha e téli cimbora után újabb levesek is lecsúsztak... a párizsi magyar vendéglők levesei, és köztük a híres gulyás.

A mennybéli hierarchiában e két leves az Arkangyalok szférájába tartozik. Uralkodnak. Parancsnokolnak. Annak pirított kenyérkockák jogarával, vékony sajtszálakból szőtt hermelinpalástjában , amik már nem is szálak, hanem húrok, egy nem pengethető, hanem lenyelhető hangszer húrjai. Emez pedig, a gulyás vagy gulyásleves vörösre festett , heves és goyai, csípős és csaknem gyújtogató.

Aki be kíván hatolni e levesek világába, annak az embernek nyomait kövesse, aki attól félvén, hogy szomjan halhat, folyadékot keresett, és amikor megtalálta, felötlött benne, hogy hiszen éhen is halhat, rohant máris a szilárd táplálék felé, majd odaérve habozva megállt, mert noha igaz,hogy ezzel csillapíthatja éhét, de a szomjan halás réme még mindig fenyegeti. Salamoni döntés született, keveréke folyékonynak és szilárdnak, egyszerre ehető és iható, vagy iható és ehető, a sorrend nem változtat az ember kettős szörnyű ősi félelméből , az éhségből és a szomjúságból született levesen. Ne folytassuk a történelmi fejlődést. A harmad- és negyedkorból maradtak ránk a csaknem tűz ráklevesek. A teknősbéka-leves. A levessé vált mélységes tenger. Meg a tarajak. Az újfajta szerelemgerjesztő kakastaréjok. Az összes harmad- és negyedkori leves meg mártás szerelemgerjesztő. Nagy zabálások és belső bugyborékoló fortyogás. A test levese és a test ördöge, kéz a kézben. Az Újházy-tyúkleves. Magyarországra kellett jönnöm, hogy megtudjam milyen, hogy megkóstolhassam. Nekem Magyarország a levesek országa. Reszkessetek porcogók! Agyhártyák remegjetek! Szellemei a koleszterinnek!...

Fejenkint egy kakas. Egy kakas sakantyústól, taréjastól, az egész kakaskodással ami belefér. De nem adunk receptet. Hogy miért nem? Mert az egyik receptet követi a amásik .És már a sarkunkat tapossák a hallevesek. A tömény-ízletesek. A legtöményebb-ízletesebb balatoni hallevesek. Vagy a vadhúsokra specializálódott vendéglők. Ebben Budapest vezet. Vadkan-leves, nyúlaprólék-leves, krokett módra megpirított húsgombóckák szarvasvagdaltból, vörös borban. Ez is leves. Gondol-e itt valaki is a consommé-ra, az erőlevesre? Senki. Száműzni innen ezt a szót, ahol tíz ujjal tépve esszük az erdei vadat , a nyulat, az agancskoronás szarvaskirály bordáját. A consommé-nak frakkszaga van. Reszket a csészében mint egy arany monokli. Eszébe sem jut itt senkinek, sem ő, sem egyéb diplomata levesek, ha előttük áll ez a levesestál, benne az enyhén savanykás őzmell. Se a consommé, se egyéb leves litániák, amelyek a magyar konyhában mind megízesedhetnek paprikával, borssal, levesek maradnak mindazonáltal.

Meghajlunk az íz előtt, más levest is ismerünk, például a francia potiront, de be kell vallanunk, hogy a magyar tökfőzelék finomabb, noha mindkettő a tök húsából készül. A tökfőzeléket az különbözteti meg a potirontól, hogy egy apró fűszer van benne, a kapor, és fanyar tejfel, ami oly zamatosan ízesít sok magyar ételt.

A potiron és a tökfőzelék mellett ott az amerikai ayote is , ez a tökféleség amit egyszerűen sós vízben főznek, vagy melasszal készítenek el halottak napjára.

És ha már csípi a szánk szélét a leves , hogy szóljunk róla említsük meg a magyar konyha találmányát , a gyümölcslevest. Hidegen tálalják. Legjobb a meggyleves, noha készülhet cseresznyével, vagy almával is. Édeskés , halvány rózsaszínű, mintha rózsákból készült leves volna.

Még egy gyöngy- leves a tarhonyaleves , ősi táplálék, a tarhonya az olasz metélt tészták családjából való. Ki tudja, talán éppen Marco Polo... csakhogy nem hosszú csíkokra szabdalják a tésztát, hanem szitán préselik át, tojásból és lisztből gyúrt pompás, ropogós golyócskák lesznek belőle.

Karácsony este dívik a borleves, egyik fajtája a puncsnak. Tojássárgája, bor, cukor és fahéj. Mária-fürdőben készül, utána jól fölverik.

Leves és bor-de hiszen kóstoltunk mi másik borlevest is, a vaddisznó-levest rózsabogyóval. Micsoda meglepő keverék! Magyarország a népek országútja volt ,életelemének, életörömének szerves részévé vált minden, ami eredeti, ami váratlan.

És e levesekben mindig ott lelhető az alkotóelem, mely magyaros ízüket adja: a paprika.

Egy régi, 1775-ben írott könyv, "A Virágok és Füvek Új Magyar Kertje" nevezi először paprikának azt a növényt, amelyet addig törött borsnak hívtak.

Alföldi Flatt Károly botanikus ,1800-ban a paprika útját végignyomozva, azt állította, hogy a törökök hozták be Magyarországra. Mások szerint a görög kereskedők árulták ezt a Balkán-félszigetről származó "török borsot".

A parasztok befogadják. Így jelenik meg mai formájában Szeged környékén, Alsó-Magyarországon. A szegedi Pálfi-testvérek fedezik fel, hogy ha a paprika ereit és magvait eltávolítják, héja megőrzi csípős, finom ízét, de csöppet sem éget.

A Szeged és Kalocsa környéki kertészek hozták létre a piros paprikát, a magyarok ma már világszerte ismert kedvencét.

Magyarországon népszerű lesz. A lábakon álló vagy tűz fölé akasztott, falusi bográcsokból indul hódító útjára egyre emelkedik rangban , és végül felkerül az urak asztalára is. Itt éppen ellenkezője történik annak, ami Európa egyéb részein történt, ahol a paprikát hét lakatra zárt kertekben, kolostorokban termesztették, nemeseknek és papoknak szánták ajándékul. Jól tudhatta ezt egy 1604-ben kiadott szótár szerzője, mikor így írta le a paprikát: "ritka növény,a gazdagok kertjeiben terem".

A "paprika", ami dél-amerikai fűszer , fogalmaink szerint nem tartozik a csípős fűszerek közé. Enyhe csípőssége nincs kapcsolatban élénkvörös színével. Aki látja és megtudja hogy csípős, nem eszik belőle. Tüstént azt hiszi, hogy a színe kapcsolatban van az erejével. Pedig nem ez a helyzet. Inkább arra szolgál, hogy kellemes szomjúságot keltsen, melyre a bor hűvössége kívántatik.

Megszámlálhatatlan a levesek fajtája ebben a csupa ötlet, csupa fantázia konyhában, és lángra gyúlt rózsavörös színük előre vetíti a "paprika" mennyi ízét.

Miguel Angel Astúrias ; Pablo Neruda : Megkóstoltuk Magyarországot

Előre szólok,figyelmesen elolvastam a kiírást! Értem én,hogy próbáljunk meg elrugaszkodni a mindennapi ízektől,a megszokott leveseinktől,de eszembe jutott a fenti írás,és ehhez nemigen passzol más leves,mint a gulyás.

Másrészt ha az étel nem is, az elkészítése mindig különleges,hiszen társasági esemény,jellemzően férfimunka a javából . És jó mulatság,persze.

Mint ahogy most is. Rég nem látott,kedves barátainknál nyaraltunk múlt hétvégén, ott a birtokon remek alkalom kínálkozott a főzésre.

Aprónépet a feleségek kíséretében kirándulni küldtük,(az igazsághoz híven hozzá kell tennem,hogy miután előkészítették a hozzávalók egy jelentős hányadát) mi pedig nekiláttunk.

Először is befejeztük az előkészítést a szabadtéri főzés nélkülözhetetlen hozzávalóival, úgymint:
Vágtunk fát, kerestünk a pincében barna és pilseni típusú söröket,előszedtük a holland szivarkát és indiai ,ébenfalevélbe csavart szűzdohányt.

A tűzrakás megy nekünk csuklóból, szót sem érdemel.

Vártunk kicsit,hogy elég nagy, stabil legyen a láng a pirításhoz,addig elmondom,miből főztünk:

Amiből:

~ 2 kg marhalábszár
-3-4 közepes fej hagyma
-leveszöldség (1-2 db. mindenből ,répa,petrezselyem,egy kis zeller,paprika,paradicsom)
-krumpli
-zöldfűszercsokor (leginkább petrezselyem és zeller)
-60-80 gr disznózsír
-őrölt pirospaprika,só

Ahogyan:

Mivel rendszeres "bűvös "olvasó is vagyok,és figyelemmel követem a gulyás/pörkölt fronton mostanában zajló ütközeteket,én is eltértem a szokásos metódustól.Hogy a végeredményben ez mennyire volt érzékelhető,nem tudom,mindenesetre a hús sokkal omlósabb lett,mint általában a lábszár szokott.

Tehát:

A zsírt megolvasztottam és amikor már nagyon forró volt ,rádobtam a felkockázott húst.Nagy lángon körbepirítottam ,fehéredésig,és folyamatosan keverve,rázogatva pirítottam addig,amíg elkezdett levet ereszteni.Akkor került rá a finomra vágott hagyma,a hajszálvékonyra aprított paprika és a feldarabolt,hámozott paradicsom. Ezzel is pároltam a saját levében még só nélkül.Amikor a hagyma kezdett szétesni,belekerült a többi zöldség is,meg a só,és a durvára tört bors. Ezekkel is átforgattam, és paprikáztam is.Szerintem ilyenkor már mindenképpen célszerű beletenni a paprikát,mert a zsírban oldódó komponenseknek kell egy kis idő.

Egy-két perc után felöntöttem vízzel,beledobtam a fűszercsokrot,és végre leültünk a tűz mellé,néha dobtunk rá fát,szivaroztunk,sört ittunk,és megvitattuk az élet dolgait.

Ezzel a rendkívül fontos dologgal még sehol sem tartottunk,amikor már bele kellett dobálni a felkockázott krumplit is,mert a hús majdnem puha volt.

A krumplival együtt bő negyedóra alatt meg is puhult,és tökéletes időzítéssel megérkezett a célközönség is fáradtan,kipirultan,farkaséhesen.

Aki akart,tehetett bele még egy kis chilit (csak én akartam) ,és nagyon jóllakhatott.

Fotó nem készült,ahhoz túl éhesek voltunk:)

2008. október 27., hétfő

Citromos krumplipüré

Írtam már egyszer a krumplipüréről,és a vele kapcsolatos megpróbáltatásokról. De ez nem szegte az én kedvem,és újfent megpróbáltam.Javuló tendenciát mutatok,mert most nem fröcsköltem össze a konyhát,viszont mivel habzsákom még mindig nincs,ezért most nem volt mit fotózni.

Mit mondjak,nem egy épületes látvány a kanállal kiadagolt krumplipüré,amiben még ráadásul mindenfélék vannak is.

Merthogy voltak.Sima fokhagymás sült csirkéhez készült köretként,és valami ízt szerettem volna a fokhagyma mellé tenni.

Mi más is jöhetett volna szóba,mint a természetesen kínálkozó citrom és petrezselyem?

Tehát:

Amiből:

~1 kg krumpli
-100 gr vaj
-2 dl zsíros tejszín
-só,frissen őrölt bors
-1 nagy citrom héja
-1 kis csokor petrezselyem

Ahogyan:

Nem egy ördöngösség,pláne annak,aki már megküzdött egyszer a krumplipürével:)

A már leírt módon elkészítem a pürét,és azonnal belekeverem a nagyon finomra aprított petrezselymet,és a citromhéjat.A citromhéjat érdemes közvetlenül a pürébe/püré fölött reszelni,hogy az egyébként rendkívül gyorsan illó olajaiból a lehető legkevesebb menjen veszendőbe.

Tálalás előtt pár percet pihentetem,hogy a fűszerek hadd érvényesülhessenek minél jobban,közben legalább egyszer átkeverem.

És most már tényleg veszek egy habzsákot a tálaláshoz!


2008. július 30., szerda

Vichyssoise

A levessel kezdődött.

Hideg volt.

Döbbenetes felfedezés egy magamfajta, kíváncsi negyedikesnek. Addigi levesélményeim netovábbja a Campbell-féle konzerv paradicsomleves volt csirekhúsgombóccal. Ettem már korábban is étteremben, de ez volt az első élmény, amelyre emlékszem. Ez volt az első olyan étel, amely ízlett, és ami még fontosabb, az első alkalom, amire emlékszem, hogy valami ízlett. Megkérdeztem türelmes brit pincérünktől, mi ez a csodálatosan hideg, ízletes folyadék.

- Vichyssoise - hangzott a válasz.


Ez a szó még mindig bűvösen cseng, annak ellenére, hogy jobb étlapoknak mára megkopott motívuma, és legalább ezerszer elkészítettem már.

Minden pillanatra emlékszem: ahogy pincérünk az ezüst levesestálból a tányéromba merte a levest, a díszítésként használt, apróra vágott metélőhagyma ropogására, a póréhagyma és a krumpli gazdag, krémes ízére, a kellemes döbbenetre, a meglepetésre, hogy a leves hideg."

Anthony Bourdain:A konyhafőnök vallomásai

Nálunk azért ekkora reveláció nem volt,de meglehetős sikert aratott.A fiam kétszer kért ebédnél,délután még egy kicsit,majd vacsorára nagy rábeszélésre hajlandó volt megosztani a húgával a maradékot.De már akkor szólt,hogy holnap is ez legyen az ebéd:)

Pedig csak egy krumplileves...

Igaz,a jobbik fajtából,a "grande cuisine" hőskorából.Bár meglepő módon lehet,hogy az eredete amerikai ?

Mindegy,akárhogy is van,nagyon finom leves,hidegen is,melegen is,metélőhagymával vagy petrezselyemmel,szentségtörő módon még levesgyönggyel is...

Ráadásul egyszerű,mint a faék:)

Amiből:

-5-6 db tojásnyi krumpli
-1 nagy póréhagyma
-1 kis fej vöröshagyma
-35-40 gr vaj
-húsleves a felöntéshez
-só,frissen őrölt bors
-tejszín ízlés/szükség szerint

Ahogyan:

A vajon megfuttatom a felaprított hagymákat (a póréhagymának csak a fehér részét),közben sózom.Rádobom a felkockázott krumplit,bőven borsozom,és felöntöm húslevessel.

Puhára főzöm,botmixerrel pürésítem,szükség szerint még levessel vagy vízzel beállítom a sűrűséget.

Mégegyszer felforralom,aztán a tűzről lehúzva beledolgozom a tejszínt.Amennyitől kellemesen könnyű,bársonyos állaga lesz.

A tejszín után már nem forralom,hagyom pihenni.

Tálalható melegen is,kevés zölddel megszórva,De hidegen,tálalás előtt még egy kevés tejszínnel feldobva tökéletes...


2008. június 24., kedd

Krumplisaláta

És még mára is jut krumpli:)

Az egyik legegyszerűbb krumplisaláta,amit ismerek,és talán a leginkább elterjedt változat.Olyannyira,hogy gyerekkoromból rémlik,hogy a bolgárok árultak ilyen hagymás krumplisalátát üveges konzervként.

Az évek folyamán változott kicsit az elkészítése,mostanában borecettel,lilahagymával készül,bors nélkül.

Kellemes kísérője lehet bármiféle grillezésnek,de legesjobb vínersniclivel,vagy méginkább rántotthússal.

Hogy ez mennyire hasonlít az eredeti bécsi verzióhoz,nem tudom,ahhoz még nem volt szerencsém,de mi szeretjük.

Amiből:

-krumpli(nem szétfővős fajta,itt éppen sárga,sütnivalóként árult)
-lilahagyma
-fehérborecet
-cukor
-só
-evoo

Ahogyan:

A krumplit héjastól megfőzöm,vigyázva,nehogy túl/szétfőjön.Közben elkészítem a marinádot.

Hozzávetőleges arányok:1 l vízhez 1 csapott ek. sót,2 csapott ek. cukrot és 5 ek. borecetet keverek.

A hagymát megtisztítom,vékonyan felszeletelem,szálakra szedem,és enyhén besózom.

A krumplit azon forrón megtisztítom,és belekarikázom a lébe.Óvatosan közékeverem a hagymát ,és mehet a hűtőbe néhány órára.Tálaláskor kihalászom,lecsepegtetem,hogy ne áztasson el mindent,és a tányéron bőven meglocsolom jófajta olívaolajjal.

Jöhet a frissensült rántotthús,meg a könnyű fehérbor,és tökéletes...



2008. június 18., szerda

Gratin dauphinois

Csak nehogy krumpli nélkül maradjunk ma valahogy!:)

Lehet,hogy a névválasztás kicsit nagyképű,de most már majdnem úgy készítem a burgonyagratint,ahogy a klasszikus leírás szerint való.A fűszerezésen változtattam kicsit,mert nem szentírás az,hogy a krumplira csak szerecsendiót lehet szórni! Az maradjon meg a krokettben.

Valami hasonlót már régebben is többször készítettem,leginkább csak tejjel,kevés vajjal,és nem "konfitáltam",inkább arra törekedtem,hogy a szeletek csak addig puhuljanak,amíg szétválaszthatók maradnak.Most már tudom,hogy az volt a tejben sült krumpli,ami egyébként tényleg a nyomába sem ér a következőkben tárgyaltnak.

Nemrégiben a nemzet bűvös szakácsai írtak egyik cikkükben a dauphinoisról,az alapján készítem azóta,apró változtatásokkal.

A mostani bejegyzés apropója,hogy nem kimondottan javasolják hozzá az újkrumplit,mert az nagyon vizes.Való igaz,nem lesz annyira krémes,sokkal határozottabban érződik rajta ,hogy krumpli.

Amiből:
~1,5 kg újkrumpli
-2 dl zsíros tejszín (30-31%-os)
-2 dl főzőtejszín,vagy zsíros tej
-50-80 gr vaj
-kis csokor kakukkfű
-3-4 gerezd fokhagyma
-só,frissen őrölt bors
-hedonistáknak kevés parmezán

Ahogyan:

A megtisztított krumplit igen vékonyan felszeletelem.Ez mindenkori idegállapot függvénye,van hogy sikerül kb. 2 mm-esre,de ha kapkodok,akkor meglehetősen egyenetlen.De eddig még mindig megpuhult az 5 mm vastag is.

Közben egy lábasban felteszem a tejszíneket kis lángra melegedni.Beledobom a megroppantott fokhagymákat,és a nagyjából összevágott kakukkfüvet.

Egy vastagon kivajazott tálba rétegesen lerakom a krumplit,ha nagyon szépre szeretném,akkor tetőcserépszerűen.Nem hálóba,hanem eltolva.

Minden réteget sózok,kevés borsot tekerek rá és rakok rá néhány vajdarabkát.És ha akarok ,reszelek rá kevés parmezánt.

A rétegeket lehetőség szerint max.25-30 mm vastagságig rakom.Ha elszámolom a mennyiséget,vagyis majdnem mindig,másik tálban folytatom.

Ha kész ,ráöntöm szűrőn át a tejszínt,mert a fokhagymákra meg a gazokra semmi szükség.A mór megtette,a mór mehet.

160-170°C-os sütőbe dugom,amíg a tejszín el nem kezd forrongani,akkor visszaveszem a hőt 130-140°C-ra.Így kb. 40-50 perc alatt kész.

Igen jó köret szinte bármilyen húshoz,de zöldsalátával megáll könnyű ebédként is.


2008. június 17., kedd

Újkrumpli gombával

Meg persze hagymával és szalonnával.

Különben is,Cserke az oka mindennek!Ilyeneket ír,az olvasó meg szalad is ellenőrizni egyből,hogy állnak a szalonna és hagymakészletek.Persze érzékszervi vizsgálatot is végez nyomban,nehogy baj legyen!

Miután elégedetten hátradől a kisfröccs után,csak el kell tervezni,mibe is lehetne belefőzni a nevezetteket.Nem,nem fogyott el mind az érzékszervi vizsgálat alkalmából szerencsére:)

Újkrumpli ugye hegyekben,meg került egy csomag gomba is,csak afféle tenyésztett fehérkalapú csiperke,de ide az nagyon jó volt.Meg az aktuális kedvenc,a friss kakukkfű.

Ennyi már elég is volt egy gyors ebédhez.

Amiből:

~1,5 kg újkrumpli
-1 csg gomba (400-500 gr)
-3-4 vékony szelet szalonna
-3 nagyobb friss hagyma(nem főzőhagyma,annál sokkal karakteresebb)
-kis csokor kakukkfű
-só,bors
-3-4 ek evoo

Ahogyan:

A krumplikat megtisztítom,alaposan megmosom.A tojásnyinál nagyobb méretűeket meg is felezem. Hagymát felszelem,a gombát mérettől függően félbe/négybe vágom.A szalonnát igen vékonyan felcsíkozom.

Mindent beleborogatok egy jó nagy tálba,megszórom a felaprított kakukkfűvel,sózom,bőven borsozom és rálocsolom az olajat.

Összeforgatom,lehetőleg anélkül,hogy még az ég is olajos legyen,és átöntöm egy mély tepsibe.

Közepesen forró sütőben,160-180°C-on sütöm nedves sütőpapírral lefedve.Néha ránézek,ha már majdnem jó,a papírt leveszem,és még pár percig pirítom.

Ilyenre:

Közben megmosok egy csomó zöldsalátát,keverek hozzá borecetes öntetet,


és lehet is tálalni.Kisfröccsel nagyon jó volt...

2008. június 10., kedd

Újkrumpliszezon!

Már mindenhol hegyekben áll az újkrumpli,esszük is mindenhez,mindenféle formában.Utoljára éppen sült csirkéhez.

Mivel nemcsak az újkrumpli,hanem a friss zöldpetrezselyem is hegyekben állt otthon,nem volt kérdés,mi lesz belőle.

Deviszont nem akartam a klasszikus vajban párolt változatot készíteni,mert úgy hajlamos a szétesésre .Sütni meg nem tudtam,mert foglalt volt a sütő.

Így a főtt ,serpenyőben pirított változat nyert.

Amiből:

~2 kg újkrumpli
-1 csokor zöldpetrezselyem
-só,bors
-3-4 ek. evoo

Ahogyan:

A szerencsés esetben tojásnyi méretű krumplikat valamilyen abrazív eljárással a szennyeződéstől és a külső burkolattól megfosztom.

Alapos mosás után enyhén sós vízben megfőzöm.Vigyázva,nehogy szétfőjön.Ez újkrumpli esetén forrástól számított néhány perc,figyelni kell rá.

Ha megvan,serpenyőben olajat melegítek,és rázogatva,forgatva a krumplikat megpirítom kissé.

Közben sózom,és kevés borsot is darálok rá.

Ha már késznek gondolom,megszórom a felaprított petrezselyemzölddel,

mégegyszer átforgatom,hogy nagyjából egyenletesen oszoljon el rajta,és kész.Azonnal érdemes tálalni,igazán csak frissen jó.

Bármilyen sülthöz megfelel,mi most éppen citromos csirkéhez ettük.

2008. március 27., csütörtök

Krumplipüré

Tudom,nem egy kulináris csoda,minden rendes családban nem egyéb ez ujjgyakorlatnál.Ennek ellenére nálunk ez volt kb. a második alkalom,hogy nekiveselkedtem.Eddig nem mutatkozott tömeges igény de most a nagyfiam kifejezetten ezt kérte névnapi ebédként.

Krumplipürét és halrudacskát.

Halevésből nem lennénk világbajnokok,meg is lepődtem a választáson,gondolom a menzai élmények hatására történt:)

A krumplipürével kapcsolatban azt kellett látnom,hogy mint sok minden másnál,itt is két iskola van a krumplival kapcsolatban.Van a felkockázva sósvízben főzős,és a héjában főzős.Szerintem héjában főzni jobb,szárazabb lesz úgy.

És még van egy nagyon fontos dolog,a formázás.Aki szépen szeretné tálalni,vegyen egy habzsákot,mert ha készít egyet erős nylonzacskóból,meg csillagcsőből,az majdnem biztosan kihasad ,mint nekem.

Nincs is nagyobb élmény annál,mint mikor a hasadékon át mindent vastag sugárban terít be a forró massza...

Szerencsére nem az asztalnál,így csak a tálalót intéztem el:)

Maga a remek püré az alábbiak szerint készült:

Amiből:

~1 kg krumpli(sárgahúsú,sütnivalónak árult)

-100-120 gr vaj

~3 dl főzőtejszín

-só,bors

Ahogyan:

A krumplit héjában megfőzöm ,pár percig gőzében állni hagyom.Azonnal,forrón megpucolom,áttöröm krumplinyomón .Beledarabolom a vajat ,sózom,borsozom,és kézimixerrel alaposan átkeverem.Közben felforralom a tejszínt,és kicsinyesként,folyamatos keveréssel beledolgozom.Néhány percig habosítom,és ha nem sikerül azonnal tálalni,gőz fölött melegen tartom.

A tálaláshoz pedig legközelebbre beszerzek egy habzsákot...



2008. március 7., péntek

Újhagymaleves

Tavaszról beszélgettünk mostanában,és úgy vettem észre,rajtam kívül is van számos rajongója az újhagymának.Ez a leves azért is jó,mert télen bármikor elővarázsolható vele egy kicsi-kicsi tavasz.

Ráadásul nagyjából tizennyolc perc alatt elkészül,anyag és eszközigénye minimális,abszolút felhasználóbarát:)

Amiből:

-1-2 csokor(4-6 szál) újhagyma,mérettől függően
-3-4 tojásnyi krumpli
-30-40 gr vaj
-só,frissen őrölt bors
-húsleves a felöntéshez
-1 -1,5 dl tejszín

Ahogyan:

A vajon elkezdem párolni a kockára vágott krumplit,amíg ez tart,megtisztítom az újhagymát,a zöldjéből amennyit lehet ,megtartok.Nagyjából felaprítom,igazából közömbös,mekkorára,úgyis össze lesz turmixolva.Amikor a krumpli félig megpárolódott,rádobom a hagymát,annak nem kell több két-három percnél.Sózom,borsozom,nem túl erősen,nehogy elnyomja az újhagyma zsenge ízét.Ha már elég puha,felöntöm a húslevessel,és puhára főzöm pár perc alatt.

Jön a botmixer,esetleg még sózás/borsozás,tejszín, egy rövid forralás,és kész.

Levesbetét lehet akár kruton,de a legesjobb a vékonyra felszeletelt zöldje a hagymának.


2008. február 22., péntek

VKF XIII. Krumpli

Tudom,tudom,Fakanál határozottan és félre nem érthetően "különleges" köreteket szeretett volna itt látni,de szerintem meg a krumpli mint olyan ,egymagában olyan különleges,hogy nem is érdemes túlzottan feldíszíteni.És egyébként is,gyakran tapasztalható,hogy alegegyszerűbb dolgok a legjobbak:)

Meg különben is,mi a köret?

Szerintem a köret másodhegedűs,untermann.Nem várok tőle csillogást meg csodát.Kísérjen,játsszon alá a főételnek,ne keljen vele versenyre.Nem egyenrangú,de nélkülözhetetlen.

Szóval jó előre kimosakodtam az ötlettelenség vádja alól,és bele is fogok a krumpli dícséretébe:)

A legegyszerűbb,de a benne rejlő ízeket a leginkább megőrző kivitel a hajában főtt ,ami nagyon jó tud lenni szaftos/mártásos ételek mellé,legyen az chilis bab,vagy töltött paprika például.Csak arra kell figyelni,hogy gőzében álljon néhány percet,hogy ne legyen vizenyős,aztán azon forrón hámozni és tálalni is egyből.

Ennél egy árnyalatnyival már szofisztikáltabb változat,amikor a megfelelő célszerszám segítségével alakváltozásra kényszerítjük a gumókat.A krumplinyomóval kezelésbe vett hajában főttből lesz így "kukackrumpli"(copyright by gyermekeink).Ehhez még remek jó a lilakáposzta is párolva,na meg némi sült csirke például.

Ha krumpli,akkor a mindenkori kedvenc,a sima sült/hasábburgonya.Nem tudok még olyan jót,mint a McDonalds,ennek ellenére ha ilyen készül,ipari mennyiséggel kell számolni.Pedig csak négyen vagyunk:)

Ha krémesen omlós ,de nem püré alakú köretre vágyunk,előkerül a tejszínben főtt/sült,amikor is a vékonyra szelt nyers krumplit sóval borssal,vajjal rétegezve ,tejszínnel felöntve készítem el,és ha eltalálom a megfelelő sütési időt ,minden szelet tökéletesen puha,de különválasztható.

De olyan is van,hogy csak megpirítja az ember a feldarabolt krumplit tepsiben kicsit,vagy eleve tepsiben párolja/süti meg sütőpapír alatt,és vagy az elején,vagy a végén petrezselymet kever bele.


De ha grillez húsokat,és salátát is enne hozzá,akkor megfőzi,még melegen hagymával,kapribogyóval,sóval-borssal,citromlével ,sok olívaolajjal összeforgatja,és ha kihűlt,megeszi lelkesen.


Vagy ha bécsi szelet/rántotthús készítésére adja a fejét,mit is adhatna hozzá,mint borecetes/cukros lében marinált,lilahagymával kevert salátát.

Tavasszal,friss újkrumpliból meg zöldborsóból kevés tejszínnel,határozott borsozással kellemes akár magában,akár húsok mellé.

De lehet készíteni sok tejjel/tejszínnel,vajjal,esetleg csipet szerecsendióval pürét,és ha netán marad belőle,ebből kevés tojás meg liszt bedolgozásával remek jó krokettet.Ebből is ipari mennyiségre van szükség,azon kevés ételek egyike,amit a kislányunk fenntartások nélkül ,hidegen,melegen,desszert helyett és rágcsának megesz.


És akkor még szó sem esett a tepsiben vagy rácson héjában megsütve,vagy dödöllének elkészítve feladott krumpliról.Vagy a felénk gánica néven ismert ételről,ami nem is kimondottan köret,bár annak is ehető.Vagy a burgonyafánk,amivel én még nem próbálkoztam,de gyerekkoromban szerettem nagyon.És ki tudja hány,egy-két összetevős étel nem jutott még eszembe...
És írtam mindezt annak ellenére,hogy gyerekkoromban egyáltalán nem szerettem a krumplit...

2007. október 24., szerda

Krémleves krumpliból

Nem a klasszikusnak számító vichysoisse,annak egy "magyaros" változata.Vagy inkább magyarosch?Mindenesetre paprikás-tejfölös,de mindenféle sűrítőanyag nélkül készült.

A már egyszer említett tejfölös krumplilevest gondoltam át illetve tovább,mert a fiunk beteg volt,és nyafogott ,hogy ő aztán nem tud nyelni sem.Ezért indultam erre,mert a krémleveseket általában szereti,és bíztam benne,hogy ezzel nem fogja összekarcolni a gyönge torkát:)

A levesbetétnél megint csak elakadtam,mert amiket szeretünk(kruton,levesgyöngy)azok ugyancsak karcosak.De olyan beteg gyerek meg nincs ezen a világon,aki a sültkrumplit meg ne tudná enni!

Tehát gyógylevesnek készült,és igen jól sikerült,nem győzött repetázni a fiatalúr!:)

Ráadásul egyszerű mint az ék,szeretni fogjuk ezután is!

Amiből:

-500 gr krumpli+1 jó nagy levesbetétnek
-2 kis fej vöröshagyma
-50 gr vaj
-só,bors,pirospaprika
-1 pohár tejföl

Ahogyan:

A vajon megfuttatom a finomra vágott hagymát,sózom.Ha már üveges,rászórom a finomra őrölt (házi) pirospaprikát,néhány másodpercig hagyom pirulni,és már megy is rá a felkockázott krumpli.Kevés borsot is kap,és pár percig párolom.

Felöntöm vízzel (ebbe szerintem kár a húsleves,nem lesz tőle gazdagabb az íze,itt a pirított hagyma és a tejföl dominál),és addig főzöm,amíg a krumpli meg nem puhul.Közben a félretett nagy krumplit igen kis ,kb. 6-8 mm-es kockákra vágom,és bő, forró olajban kisütöm.

Ha a levesben megpuhult a krumpli,botmixerrel pürésítem,beleborítom a tejfölt,azzal is turmixolom rövid ideig.Szükség szerint sózom,és ha újra felforrt,tulajdonképpen kész is.

Tálaláskor beleszórom a sültkrumplikockákat,és valamilyen zöldfűszerrel( itt most snidling volt) díszítem.Mindez krumplipucolással együtt megvan húsz perc alatt.És jó!:)

2007. október 17., szerda

Rántott karfiol

Talán már említettem,hogy mivel mindketten,vagyis a párom és én is a társadalom hasznos tagjaiként nyolctólnégyigdolgozunk, hétközben vagy nagyon gyors ebédeket eszünk(max 35-40 perc elkészítési idő) vagy olyat,ami kibírja a hűtést-melegítést,és így előre megfőzhető,vagy legalábbis előkészíthető.
Az egyik ilyen,ami ugyan a gyermekek körében nem mindig arat sikert,a rántott karfiol.Bár most utoljára megették...
Igaz ,ők kaptak néhány szűzérmét is,mert találtam a mélyhűtőben egy felet:)
Tudom,tudom,nem normális aki a szűzpecsenyét rántott húsnak elpazarolja,de bármi másnak kevés lett volna...
A krumpli most kivételesen nem vajban párolódott,mert az is inkább a hűtőből ment sülni,és mivel a krumplit hámozva tárolni ugye nem lehet,jól összeolajoztam,hogy ne érhesse a felületét levegő,de így már pazarlás lett volna vajban párolni.
De így legalább megalkottam a petrezselymes sült krumplit,ami viszont osztatlan sikert aratott!:)
Tehát:
Amiből:
-1 közepes karfiol
-1 tk köménymag(blansírozáshoz)
-zsemlemorzsa fehér kenyérből
-tojás
-liszt
-só,cukor
-fél citrom leve
Krumplihoz:
-1,5 kg krumpli
-1 csokor petrezselyem
-só,bors
-evoo
Ahogyan:
A karfiolt előkészítem a dubarrynál már leírt módon.Ha kihűlt,a szokványos módon panírozom.Morzsát magam készítem,mert a bolti nem annyira jó.
A panírozás előtt viszont nem sózom ,nehogy kiszáradjon.Ha kisült,azon forrón tálaláskor pótolom ezt a műveletet.
Nem sóztam meg a szűzérmékből vágott szeleteket sem,mert azt tényleg megette volna a só egy éjszaka alatt...
A krumplikat hasábra darabolom,és egy nagy tálban sózom,borsozom,és bőségesen meglocsolom olívaolajjal.A perezselymet csak a sütés előtt keverem bele,mert az olaj nagyon megtörné.
Alaposan összeforgatom,szorosan lefóliázom,hogy minél kevesebb levegő érje.
Másnap kb annyi idő alatt,amíg a krumpli megsül,(kb 40-45 perc)ki lehet sütni bő forró olajban amit ki kell,és máris friss,forró ebédünk van.



2007. október 10., szerda

Tőkehalfilé fűszervajjal,zöldségekkel

Nem mondhatnám,hogy nagy halevők lennénk,de néha azért előfordul.Élő halat sose veszünk,mert nincs aki kivégezné a világból,és akkor még konyhakésszé is kellene tenni,meg szálkás is,meg különben is,hal.

Elég sokáig a halat Iglo kapitány képviselte,de arról már leszoktunk a tudatos fogyasztás jegyében.És még a fish & chips,amit szeretünk,és nem is túl bonyolult.

Hétvége alkalmából a gyermekek vetették fel,hogy akár lehetne is valami halszerű,mert az ovimenzán állítólag harcsa volt,és az mennyire jó.

Vannak ugyan kétségeim az ovimenzával kapcsolatban,de a gyermek szava döntött.Vásároltam tőkehalfilét,és abból próbáltam valami egyszerűt kihozni.

A panírozást elvetettem ,mert előtte egy-két nappal volt rántott karfiol,különben is minél egyszerűbben szerettem volna elkészíteni,így maradt a tepsiben,hirtelen sütés.

Hogy ki ne száradjon,bőségesen alkalmaztam fűszervajat.

Jó is lett,alighanem ismételni kell hamarosan:)

Amiből:
-1 kg fagyasztott tőkehalfilé (kb.8-10 darab)
-120-150 gr vaj
-kis csokor petrezselyem
-kis csokor kapor
-egy citrom lereszelt héja
-bors
-pár csepp citromlé

Köret:
-2 nagyobb sárgarépa
-400-500 gr zöldborsó
-30-40 gr vaj
-krumpli

Ahogyan:
A halat kiolvasztottam,mert elég vastag jégkéreg volt rajta,azalatt a rövid idő alatt,ameddig sütni akartam,meg se olvadt volna valószínűleg...

A fűszervajhoz a zöldeket finomra aprítottam,összekeverem a lágy vajjal,a citrom héját belereszeltem,és törtem bele sok borsot.Sót direkt nem,mert azt gondoltam,a tengeri hal elég sós magában is.

Kiolajozott tepsibe fektettem a halakat,és vastagon rákentem a vajat.Nedves sütőpapírral lazán lefedve félretettem ,mert ezt csak az utolsó pillanatban akartam megsütni.

A körethez a sárgarépát kockákra vágom,bő sós vízben elkezdem főzni.Ha félig kész,mellészórom a borsót is.Ha kész,hideg vízbe szedem,félreteszem.

Ebéd előtt a sütőt előmelegítem 220°C-ra,és 12-13 percre bedugom a halat.(Gondolom ennyi elég,most 15 perc volt,és kicsit soknak bizonyult.)

Közben a kockára vágott krumplit megsütöm ,és a zöldségeket kevés vajon átforgattam.

És színes is,meg jó is:)

2007. október 4., csütörtök

Sóska,puska,sültkrumpli

Vagyis inkább sóska,tojás,sültkrumpli:)


Sajnos a VKF mostani fordulójáról lemaradtam,pedig volt ötletem,nem is csinált más olyat,amit én akartam,de majdcsak pótolom hamarosan...
Mostanában inkább gyors ebédek/vacsorák készülnek,vagy ha nem gyorsak,akkor olyanok,amikre nem kell nagyon figyelni,és elvannak a sparherden egyedül.
De legjobb az olyan,amelynek valamely összetevőjének elkészítési ideje alatt elkészül minden más,mint mondjuk a carbonara.A tésztát úgyis muszáj megfőzni,az az idő elég egy gyors szószhoz is.
Az alábbi kombináció is egy a végszükség esetére tartogatott kompozíciók közül.A mindenki által ismert,de nem kimondottan reprezentatív felmérésem alapján kevesek által szeretett főttkrumpli/sóskamártás/keménytojás kombót a krumpli barátságosabb formájával dobtuk fel.
Ennek megvan az az előnye,hogy a sültkrumplit a gyermekek is szeretik:)
A sóska megszeretése valószínűleg még sok sok év múlva fog megtörténni,ami mondhatni normális,én is elmúltam harminc éves ,mire kiderült,hogy jó.Ők meg még igen picik.Nem vétlen a dologban a közétkeztetés sem,mert a gyermekek először el sem hitték,hogy ez sóska,mert a menzán fehér,meg édes...
Szóval amíg megsül a krumpli,fő a tojás(a képen látható remek példányok nem az ún.extrasárga fajták,hanem inkább megbízható termelőtől származó házi tojások) addig fagyasztott sóskakrémből remek főzeléket lehet készíteni,úgymint:
Amiből:
1 csomag(400-4500 gr) fagyasztott sóska
50 gr vaj
1 tejföl
1 tk liszt
tej szükség szerint
só,cukor
Ahogyan:
A vajat megolvasztom,ráteszem a fagyott pürét,és öntök alá kevés vizet.Amint megolvadt,és meg lehet keverni,sózom,és attól függően mennyire vad savanyú,cukrozom.
Négy -öt perc fővés után a lisztből,tejfölből,kevés tejből kevert csomómentes habarással felöntöm.
Még két-három perc,amígy újra felforr,utánízesítem ha kell,és azonnal ,forrón tálalható is.
A gyermekek meg ehetik a sültkrumplit meg a tojást majonézzel,ha akarják!Persze hogy akarják...

2007. szeptember 21., péntek

Chili con carne

Ha hinni lehet a legendáknak,a híres chilis bab valaha afféle instant kaja volt-legalábbis Amerika hőskorában,magas tápértékű,jól tárolható,és gyorsan elkészíthető.

Eredetileg szárított marhahús,faggyú,bab,só,és chili összefőzésével készült,amit tégla alakúra préselve szárítottak ki.Ez könnyen szállítható volt,és csupán víz hozzáadásával bármikor gyors ételt lehetett belőle főzni.

A paradicsom,a sokféle bors,esetleg a kukorica később kerültek az összetevők közé,így alakultak ki az országok saját,autentikus receptjei.

Texasnak például hivatalosan is ez a nemzeti étele.

Nem is beszélve azon elhajlásokról,amik manapság figyelhetők meg,mint például a barna sörös,magas kakaótartalmú csokoládés,vagy éppen fahéjas vonal.

Én egyébként ,mint mindjárt látható is lesz,a fahéjas iskolához tartozom:)

Jamie Olivernél olvastam én a fahéjat,kipróbáltam,tetszett a végeredmény mindenkinek,még a leányzónak is!Persze messze nem olyan mennyiségről van szó,mint amit a drága ember ajánl!
Szerinte egy nagyobb,hatszemélyes adagba fél rúd egészben hagyott fahéj alkalmazása a helyes,szerintem meg inkább a lehelletnyihez közelít a mennyiség.

Általában vörösbabból készül, látványos, ha sikerül aprószemű fekete babot beszerezni,de volt már alkalom,hogy hazai közönséges tarkababból főtt,és jól megettük azt is.

Időigényes,mert nem használok konzervbabot,így legalább két nappal előbb el kell határozni ,hogy chilis kaja legyen.

És persze ez az étel,amely a nevéből adódóan csípős,mi több méregerős,nálunk a célközönség elvárásait figyelembe véve édes. De erőspista mindig van:)

Az étel komplett kultúrtörténete elolvasható itt.


A mi chilis babunk tehát:(bő hat adag)

Amiből:
-700-800 gr (nagylyukú darálón)darált,vagy apróra vágott hús
(zsírtalan sertéscomb,vagy marha)
-2 nagyobb vöröshagyma
-3-4 ek olaj
-500 gr vörösbab
-400 gr hámozottparadicsom konzerv
-6-7 dl paradicsompüré
-só,bors,pirospaprika
-fahéj

Ahogyan:
A babot igény szerinti időre beáztatom.Ez az időtartam 4-6 órától akár 48 óráig is terjedhet ,a bab korától függően.

A hagymát nem vágom túlzottan apróra,lesz ideje szétfőni úgyis.Az olajon megfonnyasztom,rádobom a húst,sózom,erőteljesen borsozom.Néha megkeverve barnulásig pirítom.Rászórom a pirospaprikát(édes nemes szigorúan!),átkeverem ,pár másodpercig pirítom,csak a színe miatt,aztán mehet bele a bab,a paradicsomkonzerv,és a fahéj.Nagyjából annyi,hogy háromszor meghúzom a reszelőn a fahéjrudat.Őröltet nem jó beletenni,mert abból pont az illanik el a tárolás alatt,amiért szeretni lehet.

Felöntöm annyi paradicsomlével,pürével,hogy sűrű leves állagú legyen.A sütőben párolog is el belőle jócskán,a bab is szív magába,nem fog folyós maradni.

Szükség szerint utánízesítem,aztán lyukas alufóliával lefedve megy a sütőbe.160-170°C-on min. két órára.

Két óra után kóstolás,szükség szerint még visszateszem.

Hozzá héjában főtt krumplit (ezt is a Jamie Olivertől tanultam) ,kenyeret,és persze hideg sört tálalok.

2007. szeptember 14., péntek

Saslik tepsiben

Nem is biztos,hogy saslik,mert nem elsősorban húsból van,nem is rablóhús,meg különben is tepsibe van szórva és úgy megsütve,nem felhúzva pálcára.Ettől függetlenül jó,szeretjük is.

Gyermekeim minden ilyen jellegű ételt pálcikás húsnak neveznek egyébként,gyakorlatilag függetlenül attól,miből is van.

Ez a "pálcikás hús pálcika nélkül" elnevezést nyerte el,ami végülis megfelel a valóságnak.Még valamikor nyár elején készültek a fotók,ez az újkrumplikból és a hagymából gondolom nyilvánvaló is,de mivel elég gyakran készülnek efféle "beledobálós" kaják,aktualitását nem vesztette el.

Általában a zöldség van túlsúlyban ezekben az összeállításokban,különösebb válogatás nélkül,ami éppen van.

Húsként vagy csirke- vagy pulykamell,szűzpecsenye vagy egyéb hamar átsülő darab jöhet szóba.

Fűszerezés szintén eseti,az éppen kéznél lévő,és szerintem odaillő zöldfűszer.Mondjuk lestyán azért nem,de majoranna,vagy tárkony,itt éppen rozmaring,de még akár petrezselyem is.

A képen látható anyagokból bő négy adag lett.


Amiből:
-700-800 gr pulykamell
-3 szelet szalonna
-20 cm jófajta kolbász(itt sajnos hiányzik)
-1 kg újkrumpli(vagy régi)
-4-5 nagyobb fej hagyma
-2 paradicsom
-1-2 paprika
-500 gr nagyobb fejű gomba
-zöldfűszerek
-só,bors
-4-5 ek evoo


Ahogyan:
Nem egy bonyolult és időtrabló kaja:)
A belevalókat megtisztítom,falatnyi darabokra vágom,beleszórom egy tepsibe.Meglocsolom olívaolajjal,rászórom a finomra vágott zöldfűszereket,sózom,borsozom.
Összeforgatom,hogy jusson a fűszerekből mindenhova és mielőtt letakarnám fóliával vagy nedves sütőpapírral,így néz ki:


Aztán már csak meg kell sütni 180°C-os sütőben kb egy óra alatt ilyenre:


Tálalni,adni hozzá friss kenyeret,és például tejfölös uborkasalátát.



Hozzá ,ha lehet,hideg sört érdemes inni.Vagy száraz fehérbort.Vagy nagyfröccsöt,gyöngyözően hűvöset.

2007. augusztus 23., csütörtök

Tócsni

Vagy tócsi?Vagy lepcsánka?Esetleg lapcsánka?De lehet macok is,vagy amit legutóbb olvastam,panni?

És ami még eszembe se jutott...

Egy cikk róla itt.

Tájegységenként,falunként más-más néven tisztelik ezt a finomságot,eszik főételként,fokhagymás,vagy sós tejföllel,vagy anélkül leveshez,köretként is megáll,lehet lepényke,vagy borzas palacsinta.

Az alábbi verzió kicsit formabontó,ha ortodox tócsnirajongók olvassák a receptet,bizonyára kinyílik a bicska a zsebükben...

Amint látható is,sokkal inkább hasonlít a pufók amerikai palacsintára,mint a tócsnitól elvárt borzas lepényre.És ez nem véletlen!

Mert szeretjük mi,csak mindig az a visszatérő probléma,hogy igen sok zsírt szív magába,azt meg nem szeretjük.Ezért a tradicionális elkészítési módon annyit változtattam,hogy inkább egy habos tésztát készítettem,a tojásfehérjékkel lazítva.Lehet hogy így már krumplis palacsintának kéne hívni,de az íze sokkal inkább a tócsnit idézi,mint a palacsintát.

A blogokon már jónéhány formában felbukkant,például Gasztronautánál kétszer is itt és itt,Dalitnál,Fakanálnál,Macinál,Zsófinál.

Sőt,egy rajongó,Ibigoo ódát is írt hozzá:)

Az én verzióm tehát:

Amiből:
-1 kg krumpli (akár új is)
-5 tojás
-1,5 bögre liszt
-1,5 bögre tej
-só,frissen őrölt bors
-2 gerezd fokhagyma

Ahogyan:

A krumplit lereszelem,a rücskölő legkisebb fokozatán.Azonmód belekeverem a tojások sárgáját,nehogy valahogy megfeketedjen.Bőven sózom,borsozom,belenyomom a fokhagymát.Beleborítom a tejet és a lisztet,elkeverem,és óvatosan beleforgatom a felvert tojáshabot.Eredményül egy piskótatésztánál valamivel folyósabb masszát kapok.

Felforrósított serpenyőben ,kevés olajon palacsintákat sütök,és lehetőleg melegen,sok tejföllel tálalom is.

2007. augusztus 15., szerda

Fokhagymaleves

Újabb leves következik.
Az alábbi étel majdnem krémleves,de annál folyósabb.Persze lehetne több krumplival akár főzeléksűrűségűre is készíteni,de ezt a fajtát inkább így szeretjük.

A fokhagyma mennyisége ne riasszon meg senkit,mi sem félünk a vámpíroktól,nem azért ilyen sok.Tényleg kell bele.A párolás során az agresszív anyagok eltűnnek belőle,aki szereti,a végén visszapótolhatja.

Ezzel a módszerrel egy kellemes,bársonyos ízű,utóhatásoktól mentes leves készíthető.Levesbetétként remek lehet bele a levesgyöngy ,vagy a kruton,de el tudok képzelni hozzá frissen megfokhagymázott pirítóst is.Most szalonnachips került bele ,és néhány csepp a kisült zsírból.

Tehát:

Amiből:

-16-20 gerezd fokhagyma(másfél,két fej)
-4 db tojásnyi krumpli
-20 gr vaj
-2 ek evoo
-só,bors,szerecsendió vagy szerecsendióvirág
-húsleves a felöntéshez
-1-1,5 dl tejszín

Levesbetéthez:
-2 vékony szelet füstölt szalonna

Ahogyan:

A megtisztított,elfelezett fokhagymagerezdeket és a kockára vágott krumplit a vaj és az olaj keverékén megpárolom.Sózom,bőven borsozom.Amint a fokhagyma kilehelte az agresszív ,kénes szagát,felöntöm a húslevessel.Pár perc alatt puhára főzöm a zöldségeket,közben reszelek bele pici szerecsendiót,vagy dobok bele kevés szerecsendióvirágot.

Ha kész,botmixerrel pürésítem,beleöntöm a tejszínt,ha szükséges utánízesítem.Felforr,és kész is.

A szalonnachipshez a szalonnát gyufaszálnyi csíkokra vágom,serpenyőben addig sütöm,amíg teljesen száraz,és ropogós nem lesz.Ilyenkor már persze füstöl rettenetesen,de áldozatokat kell hozni:) A zsírból kiszedem,elkülönítve tartom,mert ha bennemarad,magába szív egy csomót.

A kitálalt levesre szórom a chipset,illetve igény szerint pár cseppet a sós,füstölt zsírból.
Így: