Mint már talán említettem,zsömlét formázni nem tudok.Ezért nem is szoktam készíteni,mert mindig elkeserít,hogy néznek ki:)Pedig a Szakácsok könyvéből az idevonatkozó részt már annyiszor elolvastam,hogy fejből tudnám idézni,és mégse...
De most,hogy sikerült a bageleket szépre megformázni,kigondoltam,hogy bizonyára más tésztából is lehet ilyet csinálni.Mivel a környékünkön kapható zsömlékkel messzemenően nem vagyunk elégedettek,ezért megoldást kellett találni.
A téma másnak sem közömbös,íme egy rövid válogatás:
-Dolce Vita ciabattája
-Mirelle hamburger illetve rozmaringos zsemléje
-Dibbuk túrós zsömléje
-Eszter kukoricás bucija
És biztos van akit nem vettem észre.
Hetekkel ezelőtt szisztematikus kísérletezésbe fogtam az optimális zsömle előállítása érdekében.A kísérletsorozat kiterjedt a lisztfajtákra,a hozzáadott zsiradék mennyiségének változtatására,a kelesztési és sütési időkre,úgyhogy bele is zavarodtam hamar:)
De jelentem,megszületetett,és immár minden este újra és újra megszületik a másnapi adag,az alábbiak szerint:
Amiből:
-4 mp(mérőpohár) finomliszt (BL55)
-1,5 mp víz
-1 ek méz
-2 tk só
-15-20 gr élesztő(egy kocka harmada)
-35-40 gr vaj (egy kocka harmada/negyede/nyolcada)
-1 tojássárgája,pár csepp tej a kenéshez
-mag a szóráshoz
Ahogyan:
A hozzávalókat kenyérsütőbe szórom,ráküldöm a dagasztóprogramot.Ha a tészta megkelt,kiborítom,alaposan átgyúrom,dagasztom .
Nyolc vagy kilencfelé osztom,ha sikerül,egyforma részekre.Kilencnél nem többre,mert nem fér el a tepsiben...
A darabokat mégegyszer átgyúrom,gombócot csinálok belőle,aztán veszem a sodrófát,és a bagelhez teljesen hasonló módon megformázom.Nyújt,téglalap,felteker,végeit összecsíp.
Persze itt elmarad a vízfürdő!
Kiolajozott tepsire rakom,legalább egy órát kelesztem,de ha igényli a tészta ,akár másfelet is.A végén megkenem a kalácsfénnyel,szórok rá szezámmagot vagy mákot,és 220°C ra melegített ,begőzölt sütőbe rakom.A hőfokot azonnal visszaveszem ~190°C-ra,és kb húsz perc alatt készre sütöm a bagel/buci/zsömléket.Rácsra teszem,és amint langyosra hűlt ,már esszük is:)
Ha este készül,másnap még remek,de egy egész napot nem célszerű tartogatni.Mondjuk el is fogy mindig hamar:)

2007. november 5., hétfő
Zsömle projekt
Posted by
zsúrkenyér
at
11/05/2007
5
comments
2007. július 24., kedd
Szilvásgombóc
Általános nagy kedvenc szerintem,olyannyira,hogy dalt is írtak róla,a Padlás című musical egyik főszereplője volt ő.A dal címe,micsoda meglepetés:Szilvásgombóc!Meghallgatható itt.
Népszerűségét mi sem bizonyítja jobban,hogy egy gyors guglizással meglepően erős médiajelenlét rajzolódott ki.
Megihletett képzőművészeti alkotást,szól róla népmese, dalszövegek is keringenek.
Persze meg is érdemli ezt a népszerűséget,a könnyű tésztába csomagolt,fahéjas cukorba forgatott szilva,kívül ropogós vajasmorzsa,vagy cukros mák...
Kerek egész:)
Nemrég még lehetett kapni öreg krumplit,kihasználtam az alkalmat,és lett szilvásgombóc,kétféle,morzsás is,és mákos is.
Amiből:(gombóc)
-1,5 kg öreg krumpli
-liszt szükség szerint(még sose mértem meg,mennyi)
-1 tojás
-50 gr vaj
Amiből:(szilva)
-26-30 szem szilva
-porcukor
-lehelletnyi fahéj
Amiből:(burkolat)
-200-250 gr frissen készített zsemlemorzsa
-100 gr vaj
-50 gr mák
-50 gr kristálycukor
A szóráshoz,díszítéshez porcukor,ízlés szerint.
Ahogyan:
Ha gombócot,nudlit,egyéb krumplis tésztát készítek,a krumplit előző nap megfőzöm,áttöröm.Hogy legyen ideje teljesen kihűlni,persze.A gombóctésztához a krumpliba evőkanalanként adagolom a lisztet,közben beledolgozom a tojást,és a lágy vajat.Addig rakom bele a lisztet,amíg enyhén ragacsos,közepesen lágy,jól alakítható tésztát kapok.Ez nagyjábó 250-300 gr lisztet jelent.A tésztába nem teszek sót,mert akkor könnyen elázhat.Só majd kerül a főzővízbe bőven.
Ha kész ,erősen lisztezett felületen 6-7 mm vastagra kinyújtom.Felvágom kb 10-10 cmes négyzetekre.
A szilvákat elfelezem,porcukorba-amelybe előzőleg kevés fahéjat reszeltem-hempergetem,és minden tésztanégyzetbe belegombócozok egyet.Igyekszem gömbölyű gombócokat formálni.Ha mind kész,forró,sós,kicsi olajjal előkezelt vízben ami csak kicsit forr,nem zubog,kifőzöm.
Ez a gombócok mértétől függően a felszínre jövéstől számított 6-8 perc.Ha késznek gondolom,kiszedem,egy pillanatra hideg vízbe mártom,és belehempergetem a vajon megpirított morzsába,vagy a cukorral együtt ledarált mákba.
Tálaláskor porcukorral megszórom.
Posted by
zsúrkenyér
at
7/24/2007
0
comments
Labels: krumpli, mák, szilva, tészta, zsemlemorzsa