A következő címkéjű bejegyzések mutatása: rizs. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: rizs. Összes bejegyzés megjelenítése

2007. július 20., péntek

Tejfölös-húsos zöldségkeverék sütőben

Nem egészen ez volt a cél,de a körülmények szerencsétlen összejátszása folytán a fent nevezett összeállítás született...

Közönséges rakott vajbabot szerettem volna készíteni.Neki is álltunk nagy lendülettel,főtt a rizs,pirult a hagyma,melegedett a víz a blansírozáshoz,a párom elkezdte összevágni a babot,én meg alágyújtottam még a teáskannának is,merthogy nagy melegben nincs is jobb,mint a hideg gyümölcstea.

A második babnál szomorúan konstatáltuk,hogy bizony az nemhogy szálkás,hanem fás,de az ehetetlenségig.Gyors helyzetfelmérés a hogyantovábbról,miközben a teavíz felforrt,öntöm lelkesen a hőálló üveg kancsóba,ami éppen félig volt,mikor egy hangos pukkanással atomjaira robbant...

Hogy mit tud művelni a konyhapulttal,és az alatt lévő,félig kihúzott fiókokkal egy liter tűzforró vérpiros lé,azt nem is ecsetelném:)

Innentől magamra is maradtam a problémámmal,mert a párom megkezdte a kárfelszámolást,én meg szétnéztem a hűtőben,spájzban és találtam is némi leveszöldséget,meg karalábét és egy adag fagyasztott borsót.

Hát ez lett a rakott vajbabból...

Amiből:

-500 gr vegyes leveszöldség(sárgarépa,petrezselyemgyökér,zellergumó)
-1 kisebb karalábé
-400gr zöldborsó
-1 pohár rizs
-400 gr darált,zsírtalan sertéscomb
-2 kisebb hagyma
-só,bors
-3,5-4 dl tejföl
-3 tojás
-3 ek étolaj

Ahogyan:

Az olajon megfuttatom az apróra vágott hagymát,erőteljesen sózom,ráteszem a húst,fehéredésig sütöm,bőven borsozom,és víz hozzáadása nélkül barnára pirítom.Ha kész,hagyom kihűlni.
A rizst megfőzöm,kihűtöm.
A kis kockákra,nagyjából egyforma méretűre vágott zöldségeket és a borsót blansírozom,lehűtöm.
Ezt a sok mindent belerakom egy nagy tálba,ahol a tejföllel és a tojásokkal összeforgatom.Ilyenkor kéne ellenőrizni,hogy elég sós-e,de nemszívesen kóstolom meg,amiben nyers tojás van,úgyhogy inkább bízok a jószerencsében:)

Sütőtálba öntöm,kanalazom,és nem túl meleg ,160-170 °C-os sütőben fedél nélkül kb. egy óra alatt készre sütöm.

Ha kész,kicsit hagyom pihenni,hogy szeletelhető legyen,és friss puha kenyérrel,kovászos uborkával tálalom.


Az étel jó volt,de este még sikerült a mezítlábammal összeszedni egy elkóborolt szilánkot a kancsóból.De már gyógyulok:)

2007. július 10., kedd

Lecsós szelet bazsalikomos rizzsel

Kedves Olvasók! A világ lecsói című sorozat újabb epizódja következik!:)

Nem is tudom,hogy besorolhatom-e a sorozatba,mert ez csak olyan magamkitalálta lecsó,és korántsem olyan híres,mint nagynevű,a világban ismert rokonai.Legalábbis még nem:)

Gyors,könnyű,(vagyis a felhasznált zsiradék szerint lehet könnyű is),és végtelen variációs lehetőségeket magában rejtő étel.

Most éppen cukkini is került bele,amit időnként kapunk/vásárolunk,én pedig valamiért meg vagyok róla győződve,hogy jó az nekünk,ha cukkinit eszünk.

Merthogy annyi jót írtak róla már.Bár ilyen alapon minden zöldség nem egyéb,mint univerzális csodaszer,akárcsak a svéd csepp...

Ami nehézség felmerül ezzel kapcsolatban,hogy ezt a gyermekekkel is el kéne hitetni valahogy,mert ők a cukkininek ezidáig,bármilyen formában jelent is meg,mereven ellenálltak.Talán ha töklámpást csinálnék belőle,az tetszene,mert azt nem kell megenni:)

De még nem adtam fel,tulajdonképpen én sem ettem meg a spenótot nagyjából harmincnégy éves koromig...

A hagyományos lecsófűszerezéssel szakítva ezt az ételt inkább mediterrán ízvilággal próbáltam meg elkészíteni,de egy kicsit bőkezűbben kellett volna bánnom a fűszerekkel,így nem volt olyan átütő.Azért megettük,első kísérletnek jó volt,legközelebb jobban figyelek...

Tehát:

-500 gr zsírtalan sertéscomb,vagy pulykamell
-2 nagy fej vöröshagyma
-3-4 érett paradicsom
-4-5 érett ropogós TV paprika
-1 kisebb cukkini
-2-3 ek evoo
-só,frissen őrölt bors
-3-4 gerezd fokhagyma

A körethez
-1,5 csésze rizs
-néhány friss bazsalikomlevél

Ahogyan:

A nagy kockákra vágott hagymát az olívaolajon kevés sóval megpárolom,és rádobom a vékony csíkokra szeletelt húst.Fehéredésig pirítom,bőven borsozom,amint elkezd levet engedni,belenyomom a fokhagymát is.Kevés vizet öntök alá,és pörköltszerűen párolom,majdnem készre.Amikor a húsok már olyan állapotban vannak,hogy azt gondolom,mindjárt jó,akkor ráteszem a felszeletelt paradicsomot,kicsit később a felkarikázott paprikát és cukkinit.Ezekkel már tényleg csak addig főzöm,hogy a tök kicsit átpuhuljon.

A köret sima párolt rizs,amibe néhány csíkokra vágott bazsalikomlevelet kevertem.

2007. július 5., csütörtök

Szalonnás rizottó és rizskrokett

Nemrég volt egy nagy rizottórecept-gyűjtemény a Nők Lapja Konyhája című újságban,úgy emlékszem,azok között volt az alábbi szalonnás verzió.Vagy valami hasonló:)

A szalonna legalábbis biztos,az újhagymát nem lehetett kihagyni,mert ők igen nagy barátok,a többi zöldség meg a mindenkori készletek függvénye.

Tulajdonképpen arról van itt szó,hogy a vajnak ,mint alapzsiradéknak egy részét váltottam ki a szalonna kiolvasztott zsírjával.A végén már vajat kevertem bele,nem akartam túlzásba esni.

Egyebekben a rizottókészítés általános szabályai szerint jártam el.

Tehát:

Amiből:
-2 vékony szelet szalonna
-2 dl száraz fehérbor
-1 kis fej hagyma
-3-3,5 dl kerekszemű rizs
-húsleves (kb.1 l)
-50 gr vaj
-3 szál újhagyma,zöldjével együtt
-2-3 sárgarépa
-250gr zöldborsó
-frissen őrölt bors

Ahogyan:
A nagyon vékony(gyufaszálnyi )csíkokra vágott szalonnát kisütöm,a pörcöt bennehagyom.Ezen a zsiradékon párolom meg a finomra vágott hagymát,és rádobom a rizst.Átforgatom a zsírban,és fehéredésig sütöm,közben jól meg is borsozom.
Aláöntöm a bort,és addig keverem,amíg mindet fel nem szívja illetve el nem párolog.
Beledobom a kockára vágott sárgarépát,és elkezdem a forró levessel felönt ,keverget mókát.

Kb. félidőben(10-12.percnél) beleszórom a felkarikázott újhagymát,és a borsót.Kivéve,ha konzerv,annak elég a végén 5 perc.

Felöntöm,keverem,és így tovább...

Ha rizs majdnem jó,felöntöm annyira,amennyire folyósan szeretném,és ha tényleg kész a rizs,belekeverem a hideg vajat.

Aztán gyorsan hívok mindenkit ebédelni!

Ez esetben a rizst elsokallottam kicsit,pontosabban nem voltunk elég éhesek egy teljes csomag(500gr) elpusztításához.Mivel a rizottót melegíteni ,illetve újra élvezhető formába hozni kilátástalan vállalkozás,és hidegen meglehetősen ragacsos a portéka,kézenfekvő volt a további felhasználás,a rizskrokett!

A biztonság kedvéért,nehogy szétessen,beledolgoztam még egy tojást,paníroztam,és bő,forró olajban kisütöttem.Rántott karfiollal ettük.

2007. május 17., csütörtök

Sonkás,spárgás rizottó

Első rizottóm!:)

Már régóta dolgozott bennem a szándék,hogy rizottónak lennie kell,el is olvastam mindent,amit találtam róla,talán ez volt a baj...

Minden írásban kihangsúlyozzák ,hogy a jó rizottó az bizony krémes,sőt egyes szaktekintélyek szerint majdhogynem krémesen folyós,és ez nem tetszett nekem.

Valami okból erről a krémességről mindig a tejberizs ugrott be nekem,amit már gyerekkoromban sem szerettem,aztán volt egy időszak az életemben,amikor minden szombaton azt kellett volna vacsorázni.

Ez még elviselhető lett volna,mert katonáéknál az ember nagyjából bármit megeszik,de itt vagy a kerozinkályhákból kifolyó petróleum,vagy csak szimplán a kiömlött gázolaj (ezen mindig parázs vita dúlt) szaga és íze olyannyira átjárta az amúgy is csirizszerű kosztot,hogy épeszű ember meg nem ette.

Itt váltak végleg ketté útjaink a tejberizzsel,valószínűleg egy életre:)

De azért egy óvatlan pillanatban vásároltam egy csomag szép ,kerekszemű rizst,hátha mégis akarok rizottót...

És akartam!Még a spárgaszezon is tart,így született meg ez a remek színes,sonkás,spárgás összeállítás.

A rizottó készítéséről,történetéről nem értekeznék itt hosszasan,nemrég megtette Mamma ,és én hiszek neki.

Tehát a mi verziónk:

Amiből:

-500 gr kerekszemű rizs(pl. SOS)
-200 gr füstölt sonka(csak a piros része!)
-1 nagyobb sárgarépa
-1 kis fej vöröshagyma
-200 gr zöldborsó
-4-5 szál újhagyma
-1 marék spárgafej
-100 gr vaj
-1 l húsleves
-1,5 dl száraz fehérbor
-só
-parmezán

Ahogyan:

Hát,ahogy a nagykönyvben meg van írva:)

A finomra vágott hagymát a vaj felén megfuttatom kevés sóval,amikor üveges,rádobom a rizst,és fehéredésig pirítom.

Aláöntöm a bort,ez két pillanat alatt eltűnik,aztán elkezdem adagolni merőkanalanként a forró levest.Az első kanál után belszórom a kis kockára vágott sárgarépát,a spárgafejeket és az apróra metélt sonkát.

Keverek,locsolok,kb. tíz percig,akkor megy bele a vékonyra szelt újhagyma és a borsó.

Megint locsolok,keverek folyamatosan,ilyenkor már ellenőrzöm is,hol tart a rizs.

Összesen kb.20-22 perc kell a rizs megfelelő állapotának eléréséhez,akkor még lehet dönteni,hogy mennyire akarom folyósra,ha döntöttem és korrigáltam az utolsó adag levessel,akkor reszelek rá kevés parmezánt, belekeverem a vaj másik felét is.

Tálalok,valamilyen forma segítségével(én nem túl folyósra csináltam,pici idejig megállt a tányéron a púp)és ez esetben külön sós vízben roppanósra főtt répakockákkal díszítettem .

És ezután következik a rizottófőzés legnehezebb részfeladata:

Azelőtt kell összetrombitálni és asztalhoz ültetni a gyerekeket,mielőtt az étel a kellemesen krémes állagból a hűlő ragacs fázisba kerül...

Itt és most sikerült!:)